Faculty & Staff

Administration

Head of School
Matthew Stuart

Assistant Head of School
Tyler Jennings

Director of the Early Childhood Program
Saniya Mehdi

Director of Finance
Simon Prosser

Director of Admissions
Jennifer Tarpley

Director of Development
Cindy Rodriguez

Director of Communications
Ali Foresi

Director of Alumni Relations and After School 
Andrew Kagan

Director of Music School
Paula Flatow

Co-Directors of Discovery Camp
Adam Schlessinger
Slawomir Balon

School Nurses
Sonia Neis, RN
Rosemary Frisaro-Kessler, RN

School Psychologist
Elizabeth (Liz) Ward, Ph.D.

Administrative Support Staff

Assistant to the Head of School & Assistant to Admissions
Susan Bonet

Assistant Business Manager
Gwenn Kapner

Receptionist and Registrar
Pauline Johnson

Food Director
Chef Key Winstead

Chef
Brandon Draeger

Plant Supervisor
Melvin Morillo

Maintenance
Miguel Gomez
Leo Del Orbe

 

Faculty List

Jenni Arcieri
Middle Level/Third Grade Head Teacher

Megan Avery
Lower Level Head Teacher

Kristina Bakker
Art Specialist

Slawomir Balon
Physical Education Specialist
Assistant Director of After School/Extended Day
Discovery Camp Co-Director

Emily Burnett
Lower Level Associate Teacher

Jeremy Davidson
Music Specialist – Caedmon Chorus Music Director

Levon Dimmick
Early Program Associate Teacher

Samantha Dulaj
Young Beginners Head Teacher, Montessori Liaison

Elaine Fitzgerald
Early Program Co-Head Teacher

Paula Flatow
Director of Music School
Violin Instructor, K-3

Abby Fleischer
Lower Level Associate Teacher

Jaymee Frankel
Middle Level Associate Teacher

Melissa Fuhrman
Lower Level Reading Specialist/Associate Teacher

Guadalupe Gonzalez-Lomeña
Spanish Specialist

Heather Halverson
Reading Specialist
Director of Learning Services

Sabine Heubusch
Movement Specialist (Young Beginners & Beginners)
Yoga Specialist (Lower Level)

Elena Howell
Upper Level Head Teacher

Susan Kelly
Early Program Head Teacher

Kathleen Kilbane
Music Specialist Early Program & Kindergarten
Religion Teacher

Eliana Lane
Middle Level/Fourth Grade Head Teacher

Jelecia McGregor
Kindergarten Head Teacher

Dan McNerney
Latin Specialist

Stephanie Messing
Beginners Associate Teacher

April Milton
Early Program Associate Teacher
Kindergarten STEAM/Science Specialist

Kym Mosley
Early Program Associate Teacher

J.J. Murphy
Kindergarten Associate Teacher

Jacob Myers
Middle Level/Third Grade Head Teacher

Katie Parker
Middle Level/Fourth Grade Associate Teacher

Pilar Perez-Yepes
Art Specialist

Rebecca Powell
Middle Level/Fourth Grade Head Teacher

Majlinda Rama
Early Program Co-Head Teacher

Adam Schlessinger
Science/Technology Specialist – Elementary Program
Discovery Camp Co-Director

Joyce Schneider
Early Program Head Teacher

Ann Simmons
Beginners Head Teacher

Bryan Storti
Upper Level Head Teacher

Allison Trinkle
Kindergarten Head Teacher

Vonetta Trotter
Movement Specialist (EP)
Physical Education Specialist (K-LL)

Mary Beth Vrazel
Elementary Library Specialist
Technology Specialist

Meredith Woodruff
Lower Level Head Teacher